menu3 menu4
  • 03135724480

اخبار و مقالات

بستنی سافت چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تعریف
بستنی سافت کمی نرم‌تر از بستنی‌های معمولی‌ است؛ به این دلیل که در طی فرآیند فریزکردن هوا به داخل آن تزریق می‌شود. بستنی سافت از اواخر دهه 1930 میلادی به طور گسترده به فروش رسیده است.

تاریخچه
در «روز یادبود» (یکی از تعطیلات رسمی فدرال در امریکا) سال 1934، «تام کاروِل»، موسس برند Carvel، در شهر هارتسدیل در ایالت نیویورک، لاستیک ماشین حمل بستنی‌اش پنچر شد. او خودش را به یک پارکینگ روباز رساند و شروع به فروختن بستنی‌های در حال آب شدنش کرد.

کارول در کمتر از دو روز تمام ذخیره بستنی‌ها را فروخت و به این نتیجه رسید: هم داشتن یک مکان ثابت برای فروش و هم بستنی سافت ایده‌های بسیار خوبی برای کسب و کار هستند. در 1936، اولین مغازه‌ی کارول در همان محلی که ماشین حمل بستنی‌اش پنچر شده بود، افتتاح شد. همچنین او یک دستور تهیه مخصوص برای بستنی سافت ابداع کرد که به دستگاه های بستنی‌سازی با دمای پایین احتیاج داشتند.

برند دیگری به نام Dairy Queen هم ادعا می‌کند که بستنی سافت را اختراع کرده است. در سال 1938 میلادی، در نزدیکی شهر مولین در ایالت ایلینویز، آقای جی اف مک کولو و پسرش الکس، فرمولی برای تولید بستنی سافت ساختند. اولین تجربه آنها در فروش بستنی‌ در مغازه دوستشان، شرب نوبل، بود. بعد از دو ساعت فروش به صورت «هر چقدر دوست دارید بخورید»، آنها بیش از 1600 ظرف بستنی فروخته بودند، یعنی بیش از یک ظرف بستنی در هر 4.5 ثانیه!

در اواخر دهه 1940 میلادی، مارگارت تاچر، که سال‌ها بعد نخست وزیر بریتانیا شد، مدت کوتاهی به عنوان شیمیدان برای تولید کننده مواد غذایی به نام "J. Lyons and Co." کار کرد. در آن زمان این شرکت با شرکت توزیع کننده امریکایی Mister Softee همکاری‌ای را آغاز کرده بودند و داشتند دستور تهیه‌ای برای بستنی سافت درست می‌کردند که با دستگاه‌های بستنی سازی امریکایی قابل اجرا باشد. دقیقا مشخص نیست که خانم تاچر در این فرآیند چه نقشی داشته ولی گزارش شده که بر روی بستنی‌های این شرکت هم کار کرده است.

در دهه 1960، سازندگان دستگاه‌های بستنی، پمپ هوای مکانیزه جدیدی را معرفی کردند، که به وسیله آن تزریق هوا به بستنی بهتر انجام می‌شد و در واقع با استفاده از این پمپ بود که بستنی سافت به شکل امروزی‌اش تولید شد.