menu3 menu4
  • 03135724480

اخبار و مقالات

بستنی از چه زمانی محبوب شد؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در اواسط قرن هجده میلادی بستنی برای اولین بار در دسترس مردم حومه مدیترانه قرار گرفت. اواسط قرن 19 در انگلستان درست هنگامی که کارلو گاتی اولین چرخ بستنی فروشی را در سال 1851 راه انداخت، قیمت بستنی ارزان شد و محبوبیت بسیاری پیدا کرد. او هر اسکوپ بستنی را درصدف به قیمت یک پنی می فروخت. تا قبل از این بستنی تنها در دسترس پولدار ها بود. گاتی یک فریزر برای نگه داری از یخ هایی که طی قراردادی از کانال رگنت می آورد ساخت . تا سال 1860 او کار خود را گسترش داد و یخ های بزرگ تری از نوروژ می آورد.

ملکه‌ی یخ‌ها در انگلستان
اگنس مارشال / شایع مصرف بستنی در انگلیسآگنس مارشال معروف به «ملکه‌ی یخ‌ها» باعث افزایش محبوبیت بستنی در انگلستان شد و بستنی را به مشخصه ی مردم طبقه ی متوسط تبدیل کرد. او چهار کتاب نوشت که در آن ها باعث گسترش دستور ساخت بستنی و بسیاری غذاهای دیگر شد. وی پیشنهاد استفاده ار نیتروژن مایع در بستنی را نیز مطرح کرده است.

ساخت بستنی سودا هم به محبوبیت بستنی افزود، که اولین روش تهیه آن در کتاب آشپزی خانم آ.بی. مارشال آمده است. بستنی قیفی تا سال 1904 توانست محبوبیت بسیاری در آمریکا به دست آورد. اما داستان محبوبیت اصلی بستنی در قرن بیستم اتفاق افتاد. در اوایل قرن بیست، بستنی فروشی‌ها جای بسیاری از بارها و سالن‌های تفریحی را گرفت و محبوبیت آن‌ها با معرفی فریزر های ارزان قیمت در نیمه ی دوم قرن بیستم افزایش یافت و بستنی فروشی‌ها با مدل‌ها و طعم‌های مختلف همه جا را فرا گرفتند. رقابت بر سر این بود که چه کسی طعم های بیشتری دارد، رستوران "هاوارد جانسون" مدعی بود 28 طعم ارائه میدهد و بسکین رابینز 31 طعم به ازای هر روز ماه پیشنهاد می کرد، این کمپانی امروزه مدعی ارائه هزار نوع بستنی است.

پیشرفت مهم دیگر در قرن 20 معرفی بستنی سافت بود که که باعث کاهش هزینه‌ها و گسترش بستنی قیفی ماشینی شد.

قبل از همه‌گیرشدن فریزر، بستنی دسر خاصی بود که تنها در مهمانی‌های خاص سرو می‌شد. یخ‌ها از مناطق سرد جمع‌آوری می‌شدند و در زیر‌زمین‌ها نگه‌داری می‌شدند. بعضی از افراد سرشناس مانند جرج واشنگتن و توماس جفرسون یخ‌ها را در زمستان برای استفاده درتابستان انبار می‌کردند.

فردریک تودور، تجارت پول‌سازی راه‌اندازی کرده بود و از نیوانگلند به تمام دنیا یخ می‌فرستاد.

بستنی در اروپا و آمریکا بستنی توسط مشاغل کوچک مانند شیرینی فروشی‌ها و کیترینگ‌ها ارائه می‌شد. جیکوب فاسل از بالتیمور اولین کسی بود که بستنی را در مقیاس بزرگ تولید کرد. وی محصولات لبنی را از یورک به بالتیمور می آورد و از باقی مانده‌ی آن‌ها بستنی درست می‌کرد. وی اولین کارخانه‌ی بستنی خود را در سال 1851 در پنسیلوانیا راه انداری کرد. دو سال بعد آن را به بالتیمور منتقل کرد. بعدها در شهرهای دیگر هم این کار را ادامه داد و این کسب و کار را به دیگران نیز آموزش داد. این کار او باعث کاهش قیمت و افزایش محبوبیت بستنی شد.

پیشرفت فریزرها توسط «کارل ون لیند» در سال 1870 نیاز به آوردن یخ از راه‌های دور را از بین برد و با پیشرفت کامل آن در سال 1926 بستنی مدرن امروزی متولد شد.

امروزه از بستنی ساز و دیگر وسایل برقی در خانه برای ساخت بستنی استفاده می شود و در متد جدید بستنی‌سازی از نیتروژن مایع و یخ خشک هم استفاده می‌شود.